31 Mar 2014

Team Uganda steps up preps for Lacrosse World Cup

http://filacrosse.com/wp-content/uploads/2014/03/uganda_preps.jpgTeam Uganda steps up preps for Lacrosse World Cup

(Uganda) Team Uganda will be competing for the first time in a world championship event when it travels to Denver in July, but you wouldn’t know that by listening to Uganda’s Head Coach, Andrew Boston.

“If we can go out there and be the toughest team, then we have a chance,” Boston told NTV Uganda reporter, Sam Mpoza, in a recent interview. Boston boldly added, “We’re not going to Denver simply to play. We’re going to Denver to win.”

Frame Right

“We’re not going to Denver simply to play. We’re going to Denver to win.”
—Andrew Boston – Uganda Head Coach

Uganda will be competing in the Yellow Division against Ireland, France and Bermuda (see Division breakdowns below). Uganda’s first game will be against Ireland on Friday, July 11th. Unlike many national teams competing in this year’s world championship who utilize players that play(ed) for United States and Canadian colleges, universities and professional teams, Uganda’s team will be comprised of 100% Ugandan players. “What makes this team from Uganda special as well, is that all men are from Uganda,” Boston stated proudly. “The team that comes, will be the team that plays.”

 

NTV Uganda Report on YouTube

 

The 2014 Federation of International Lacrosse Men’s World Championship will be hosted by US Lacrosse at Dick’s Sporting Goods Park in Denver from July 10-19, 2014.

The 38 teams will be a record for the FIL World Championship, surpassing the mark of 29 set for the 2010 championship in Manchester, England. The last time the U.S. hosted the world championship, in 1998 in Baltimore, there were only 11 nations competing.

Along with Uganda, eight other nations are expecting to compete for the first time. They are Belgium, China, Colombia, Costa Rica, Israel, Russia, Thailand and Turkey.

—Staff Reports and Lacrosse Playground (republished with permission)
 

Related: Uganda Names Coaching Staff for 2014 World Championship
ULA Website: http://ugandalacrosse.com/

 

For more information about the 2014 FIL World Championship, including ticket package details, please visit www.worldlacrosse2014.com.

Divisions

Blue Division

Australia
Canada
England
Iroquois
Japan
United States

Green Division

China
Italy
Netherlands
Norway

Grey Division

Costa Rica
Czech Republic
Poland

Turkey

 

Orange Division

Israel
Republic of Korea
Slovakia
Sweden

Plum Division

Argentina
New Zealand
Russia

Wales

Red Division

Austria
Belgium
Germany
Hong Kong

 

Turquoise Division

Colombia
Finland
Mexico
Spain

White Division

Latvia
Scotland
Switzerland
Thailand

Yellow Division

Bermuda

France
Ireland
Uganda

 

Schedule (All times Mountain)

Thursday, July 10

5 p.m. – Opening Ceremony, Stadium

7 p.m. – United States vs. Canada, Stadium

Friday, July 11

8 a.m. – Netherlands vs. China, Field 10

8:30 a.m. – Latvia vs. Switzerland, Field 8

9 a.m. – Italy vs. Norway, Field 4

9 a.m. – Bermuda vs. France, Field 6
9:30 a.m. – Hong Kong vs. Austria, Field 1
9:30 a.m. – Wales vs. Russia, Field 3
11 a.m. – Scotland vs. Thailand, Field 10

11:30 a.m. – Finland vs. Colombia, Field 2

11:30 a.m. – Slovakia vs. Korea, Field 5
11:30 a.m. – Sweden vs. Israel, Field 8
12 p.m. – Czech Republic vs. Turkey, Field 6

12:30 p.m. – Poland vs. Costa Rica, Field 1

12:30 p.m. – New Zealand vs. Argentina, Field 3
12:30 p.m. – Spain vs. Mexico, Field 4

2 p.m. – Germany vs. Belgium, Field 10
2:30 p.m. – Ireland vs. Uganda, Field 8
5 p.m. – Australia vs. Japan, Stadium

8 p.m. – England vs. Iroquois, Stadium

Saturday, July 12

8 a.m. – Korea vs. Sweden, Field 10
8:30 a.m. – Austria vs. Germany, Field 8

9:30 a.m. – Uganda vs. Bermuda, Field 2
9:30 a.m. – Norway vs. Netherlands, Field 3

9:30 a.m. – Colombia vs. Spain, Field 6
10:30 a.m. – Russia vs. New Zealand, Field 1
11 a.m. – France vs. Ireland, Field 10

11:30 a.m. – Belgium vs. Hong Kong, Field 5
11:30 a.m. – Argentina vs. Wales, Field 8

12 p.m. – Switzerland vs. Scotland, Field 4

12:30 p.m. – Thailand vs. Latvia, Field 2

12:30 p.m. – China vs. Italy, Field 3
12:30 p.m. – Turkey vs. Poland, Field 6
2 p.m. – Japan vs. Iroquois, Field 10

2:30 p.m. – Finland vs. Mexico, Field 8

5 p.m. – Australia vs. United States, Field 10
5:30 p.m. – Costa Rica vs. Czech Republic, Field 8

8 p.m. – Canada vs. England, Field 10

8:30 p.m. – Israel vs. Slovakia, Field 8

Sunday, July 13

8 a.m. – Wales vs. New Zealand, Field 10
8:30 a.m. – Czech Republic vs. Poland, Field 8

9 a.m. – Scotland vs. Latvia, Field 4
9:30 a.m. – Thailand vs. Switzerland, Field 1

9:30 a.m. – Belgium vs. Austria, Field 6
10 a.m. – Russia vs. Argentina, Field 3
10 a.m. – Colombia vs. Mexico, Field 5
11 a.m. – Germany vs. Hong Kong, Field 10

11:30 a.m. – Israel vs. Korea, Field 2
11:30 a.m. – Finland vs. Spain, Field 8

12 p.m. – Uganda vs. France, Field 4
12:30 p.m. – China vs. Norway, Field 1
1
2:30 p.m. – Sweden vs. Slovakia, Field 6
1 p.m. – Turkey vs. Costa Rica, Field 3

2 p.m. – England vs. Australia, Field 10
2:30 p.m. – Netherlands vs. Italy, Field 8

5 p.m. – United States vs. Japan, Field 10
5:30 p.m. – Ireland vs. Bermuda, Field 8
8 p.m. – Iroquois vs. Canada, Field 10

Monday, July 14

8 a.m. – White #1 vs. Turquoise #1 (Game 4), Field 10
8:30 a.m. – Grey #2 vs. Red #2 (Game 5), Field 8

9 a.m. – Plum #4 vs. Green #4 (Game 15), Field 5
9:30 a.m. – Grey #4 vs. Red #4 (Game 13), Field 1
9:30 a.m. – Turquoise #4 vs. White #4 (Game 16), Field 6
10 a.m. – White #3 vs. Turquoise #3 (Game 12), Field 4
11 a.m. – Yellow #3 vs. Orange #3 (Game 10), Field 2
11 a.m. – Red #1 vs. Grey #1 (Game 1), Field 10
11:30 a.m. – Orange #4 vs. Yellow #4 (Game 14), Field 3

11:30 a.m. – Turquoise #2 vs. White #2 (Game 8), Field 8

12 p.m. – Plum #2 vs. Green #2 (Game 7), Field 5
12:30 p.m. – Red #3 vs. Grey #3 (Game 9), Field 1

12:30 p.m. – Orange #2 vs. Yellow #2 (Game 6), Field 6
1 p.m. – Green #3 vs. Plum #3 (Game 11), Field 4

2 p.m. – Japan vs. Canada, Field 10

2:30 p.m. – Green #1 vs. Plum #1 (Game 3), Field 8
5 p.m. – England vs. United States, Field 10

5:30 p.m. – Yellow #1 vs. Orange #1 (Game 2), Field 8

8 p.m. – Iroquois vs. Australia, Field 10

Tuesday, July 15

8 a.m. – Winner Game 1 vs. Winner Game 2 (Game 17), Field 10

8:30 a.m. – Winner Game 12 vs. Winner Game 11 (Game 22), Field 8

9 a.m. – Loser Game 15 vs. Loser Game 16 (Game 32), Field 5
9:30 a.m. – Loser Game 11 vs. Loser Game 12 (Game 30), Field 2

9:30 a.m. – Loser Game 14 vs. Loser Game 13 (Game 31), Field 4
10 a.m. – Loser Game 7 vs. Loser Game 8 (Game 28), Field 3
11 a.m. – Winner Game 7 vs. Winner Game 8 (Game 20), Field 1
11 a.m. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4 (Game 18), Field 10
11:30 a.m. – Winner Game 10 vs. Winner Game 9 (Game 21), Field 8
12 p.m. – Winner Game 13 vs. Winner Game 14 (Game 23), Field 5
12 p.m. – Winner Game 15 vs. Winner Game 16 (Game 24), Field 6

12:30 p.m. – Loser Game 9 vs. Loser Game 10 (Game 29), Field 2
12:30 p.m. – Loser Game 6 vs. Loser Game 5 (Game 27), Field 4
1 p.m. – Loser Game 3 vs. Loser Game 4 (Game 26), Field 3
2 p.m. – Japan vs. England, Field 10

2:30 p.m. – Loser Game 1 vs. Loser Game 2 (Game 25), Field 8

5 p.m. – United States vs. Iroquois, Field 10

5:30 p.m. – Winner Game 5 vs. Winner Game 6, Field 8

8 p.m. – Canada vs. Australia, Field 10

Wednesday, July 16

8:30 a.m. – Consolation bracket game, Field 10
9 a.m. – Consolation bracket game, Field 1
9 a.m. – Consolation bracket game, Field 6

11 a.m. – Consolation bracket game, Field 8

11:30 a.m. – Consolation bracket game, Field 2
12 p.m. – Consolation bracket game, Field 6

12 p.m. – Blue #5 vs. Loser Game 17 (Game 35), Field 10
2 p.m. – Blue #6 vs. Loser Game 17 (Game 36), Field 8

4 p.m. – Quarterfinal: Blue #3 vs. Winner Game 18 (Game 33), Field 10

7 p.m. – Quarterfinal: Blue #4 vs. Winner Game 17 (Game 34), Field 10

Thursday, July 17

8 a.m. – Consolation bracket game, Field 10

8:30 a.m. – Consolation bracket game, Field 8

9 a.m. – Consolation bracket game, Field 5

9:30 a.m. – Consolation bracket game, Field 6
10 a.m. – Consolation bracket game, Field 2
10 a.m. – Consolation bracket game, Field 4
10:30 a.m. – Consolation bracket game, Field 1
11 a.m. – Consolation bracket game, Field 10
11:30 a.m. – Consolation bracket game, Field 8
12 p.m. – Consolation bracket game, Field 5
12:30 p.m. – Consolation bracket game, Field 6
1 p.m. – Consolation bracket game, Field 2
1 p.m. – Consolation bracket game, Field 4
1:30 p.m. – Consolation bracket game, Field 1

2 p.m. – 37th place game: Field 10

2:30 p.m. – Consolation bracket game, Field 3
2:30 p.m. – Consolation bracket game, Field 8

4:30 p.m. – Semifinal: Blue #2 vs. Winner Game 33 (Game 37), Stadium

7:30 p.m. – Semifinal: Blue #1 vs. Winner Game 34 (Game 38), Stadium

Friday, July 18

8 a.m. – Placement game, Field 10
8:30 a.m. – Placement game, Field 8
9 a.m. – Placement game, Field 2

9 a.m. – Placement game, Field 6

10 a.m. – Placement game, Field 1
10 a.m. – Placement game, Field 5

11 a.m. – Placement game, Field 10

11:30 a.m. – Placement game, Field 8

12:30 p.m. – Placement game, Field 2

12:30 p.m. – Placement game, Field 6

2 p.m. – Placement game, Field 10

2:30 p.m. – Placement game, Field 8
5 p.m. – Placement game, Field 10

5:30 p.m. – Placement game, Field 8
8 p.m. – Placement game, Field 10

Saturday, July 19

11 a.m. – 5th place game: Winner Game 35 vs. Winner Game 36, Field 10
2 p.m. – 3rd place game: Loser Game 37 vs. Loser Game 38, Field 10

7 p.m. – Championship game: Winner Game 37 vs. Winner Game 38, Stadium
9:30 p.m. – Closing Ceremony, Stadium

 

About the FIL

The Federation of International Lacrosse (FIL) is the international governing body for men’s and women’s lacrosse. The FIL currently has 50 member nations and sanctions five World Championships (women’s and men’s field, women’s and men’s U19 field and men’s indoor.) The FIL is responsible for the governance and integrity of all forms of lacrosse and provides responsive and effective leadership to support the sports’ development throughout the world.

Share "Team Uganda steps up preps for Lacrosse World Cup" via

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

More in REGIONAL NEWS
28 May 2014

Israel Lacrosse seeking head coach for 2015 Women’s EC

Israel Lacrosse seeking head coach for 2015 Women’s ECThe Israel women’s national team is seeking a head coach for the team which will be competing in the 2015 European Championships, held in Czech Republic. As the team will be composed of entirely Israel-based players, we are seeking a coach ...

21 May 2014

US Lacrosse Announces 2014 Inductees for National Lacrosse Hall of Fame

US Lacrosse Announces 2014 Inductees for National Lacrosse Hall of Fame(BALTIMORE, MD) The 2014 induction class for the National Lacrosse Hall of Fame has been approved by the US Lacrosse Board of Directors. This year’s eight-person class will be officially inducted in a ceremony, sponsored by Bollinger Sports Insurance and ...

7 May 2014

Sweden Wins Scandinavian Lacrosse Challenge

Sweden Wins Scandinavian Lacrosse Challenge(Stockholm, Sweden) On Saturday, May 3, Sweden Lacrosse hosted the three-nation-tournament Scandinavian Lacrosse Challenge 2014. Team Norway and Team Finland were invited to the tournament that was held in central Stockholm before a devoted crowd of approximately 300 fans in ...