18 Jun 2014

2014 World Championship Schedule Updates

2014 World Championship Schedule Updates

Below is the 2014 World Lacrosse Championships Schedule with changes as of 18 June 2014.

For a PDF breakdown of the updated tournament schedule as of 18 June 2014, click here.

Divisions

Blue Division

Australia
Canada
England
Iroquois
Japan
United States

Green Division

China
Italy
Netherlands
Norway

Grey Division

Costa Rica
Czech Republic
Poland
Turkey

Orange Division

Israel
Republic of Korea
Slovakia
Sweden

Plum Division

Argentina
New Zealand
Russia
Wales

Red Division

Austria
Belgium
Germany
Hong Kong

Turquoise Division

Colombia
Finland
Mexico
Spain

White Division

Latvia
Scotland
Switzerland
Thailand

Yellow Division

Bermuda
France
Ireland
Uganda

Schedule (All times Mountain)

Changes in Red

Thursday, July 10

5 p.m. – Opening Ceremony, Stadium
7 p.m. – United States vs. Canada, Stadium

Friday, July 11

8 a.m. – Netherlands vs. China, Main Turf (MT)
8:30 a.m. – Latvia vs. Switzerland, Alternate Turf (AT)
9 a.m. – Italy vs. Norway, Field 4
9 a.m. – Bermuda vs. France, Field 6
9 a.m. – Wales vs. Russia, Field 3
9:30 a.m. – Hong Kong vs. Austria, Field 1
11 a.m. – Scotland vs. Thailand, MT
11:30 a.m. – Finland vs. Colombia, Field 2
11:30 a.m. – Slovakia vs. Korea, Field 5
11:30 a.m. – Sweden vs. Israel, AT
12 p.m. – Czech Republic vs. Turkey, Field 6
12:30 p.m. – Poland vs. Costa Rica, Field 1
12:30 p.m. – New Zealand vs. Argentina, Field 3
12:30 p.m. – Spain vs. Mexico, Field 4
2 p.m. – Germany vs. Belgium, MT
2:30 p.m. – Ireland vs. Uganda, AT
5 p.m. – Australia vs. Japan, Stadium
8 p.m. – England vs. Iroquois, Stadium

Saturday, July 12

8 a.m. – Korea vs. Sweden, MT
8:30 a.m. – Austria vs. Germany, AT
9 a.m. – Uganda vs. Bermuda, Field 2
9 a.m. – Colombia vs. Spain, Field 6
10:30 a.m. – Norway vs. Netherlands, Field 3
11 a.m. – France vs. Ireland, MT
11:30 a.m. – Belgium vs. Hong Kong, Field 5
11:30 a.m. – Argentina vs. Wales, AT
12 p.m. – Russia vs. New Zealand, Field 1
1 p.m. – Switzerland vs. Scotland, Field 4
2 p.m. – Japan vs. Iroquois, MT
2:30 p.m. – Thailand vs. Latvia, Field 2
2:30 p.m. – Finland vs. Mexico, AT
3:30 p.m. – China vs. Italy, Field 3
3:30 p.m. – Turkey vs. Poland, Field 6
5 p.m. – Australia vs. United States, MT
5:30 p.m. – Costa Rica vs. Czech Republic, AT
8 p.m. – Canada vs. England, MT
8:32 p.m. – Israel vs. Slovakia, AT

Sunday, July 13

8 a.m. – Wales vs. New Zealand, MT
8:30 a.m. – Czech Republic vs. Poland, AT
9:30 a.m. – Thailand vs. Switzerland, Field 1
9:30 a.m. – Scotland vs. Latvia, Field 4
10 a.m. – Russia vs. Argentina, Field 3
10 a.m. – Colombia vs. Mexico, Field 5
11 a.m. – Belgium vs. Austria, Field 6
11 a.m. – Germany vs. Hong Kong, MT
11:30 a.m. – Israel vs. Korea, Field 2
11:30 a.m. – Finland vs. Spain, AT
2 p.m. – Uganda vs. France, Field 4
2 p.m. – Sweden vs. Slovakia, Field 6
2 p.m. – England vs. Australia, MT
2:30 p.m. – Netherlands vs. Italy, AT
4 p.m. – Turkey vs. Costa Rica, Field 3
4 p.m. – China vs. Norway, Field 1
1
5 p.m. – United States vs. Japan, MT
5:30 p.m. – Ireland vs. Bermuda, AT
8 p.m. – Iroquois vs. Canada, MT

Monday, July 14

8 a.m. – White #1 vs. Turquoise #1 (Game 4), MT
8:30 a.m. – Grey #2 vs. Red #2 (Game 5), AT
9 a.m. – Plum #4 vs. Green #4 (Game 15), Field 5
9:30 a.m. – Grey #4 vs. Red #4 (Game 13), Field 1
9:30 a.m. – Turquoise #4 vs. White #4 (Game 16), Field 6
10 a.m. – White #3 vs. Turquoise #3 (Game 12), Field 4
11 a.m. – Red #1 vs. Grey #1 (Game 1), MT
11:30 a.m. – Turquoise #2 vs. White #2 (Game 8), AT
12 p.m. – Yellow #3 vs. Orange #3 (Game 10), Field 2
12 p.m. – Plum #2 vs. Green #2 (Game 7), Field 5
1 p.m. – Orange #4 vs. Yellow #4 (Game 14), Field 3
1 p.m. – Green #3 vs. Plum #3 (Game 11), Field 4
2 p.m. – Japan vs. Canada, MT
2:30 p.m. – Red #3 vs. Grey #3 (Game 9), Field 1
2:30 p.m. – Orange #2 vs. Yellow #2 (Game 6), Field 6
2:30 p.m. – Green #1 vs. Plum #1 (Game 3), AT
5 p.m. – England vs. United States, MT
5:30 p.m. – Yellow #1 vs. Orange #1 (Game 2), AT
8 p.m. – Iroquois vs. Australia, MT

Tuesday, July 15

8 a.m. – Winner Game 1 vs. Winner Game 2 (Game 17), MT
8:30 a.m. – Winner Game 12 vs. Winner Game 11 (Game 22), AT
9 a.m. – Loser Game 15 vs. Loser Game 16 (Game 32), Field 5
9 a.m. – Loser Game 11 vs. Loser Game 12 (Game 30), Field 2
10 a.m. – Loser Game 7 vs. Loser Game 8 (Game 28), Field 3
11 a.m. – Winner Game 7 vs. Winner Game 8 (Game 20), Field 1
11 a.m. – Loser Game 14 vs. Loser Game 13 (Game 31), Field 4
11 a.m. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4 (Game 18), MT
11:30 a.m. – Winner Game 10 vs. Winner Game 9 (Game 21), AT
1 p.m. – Loser Game 3 vs. Loser Game 4 (Game 26), Field 3
1 p.m. – Winner Game 13 vs. Winner Game 14 (Game 23), Field 5
1 p.m. – Winner Game 15 vs. Winner Game 16 (Game 24), Field 6
2 p.m. – Loser Game 6 vs. Loser Game 5 (Game 27), Field 4
2 p.m. – Japan vs. England, MT
2:30 p.m. – Loser Game 1 vs. Loser Game 2 (Game 25), AT
3 p.m. – Loser Game 9 vs. Loser Game 10 (Game 29), Field 2
5 p.m. – United States vs. Iroquois, MT
5:30 p.m. – Winner Game 5 vs. Winner Game 6, AT
8 p.m. – Canada vs. Australia, MT

Wednesday, July 16

8:30 a.m. – Consolation bracket game, MT
9 a.m. – Consolation bracket game, Field 1
9 a.m. – Consolation bracket game, Field 6
11 a.m. – Consolation bracket game, AT
11:30 a.m. – Consolation bracket game, Field 2
12 p.m. – Consolation bracket game, Field 6
12 p.m. – Blue #5 vs. Loser Game 17 (Game 35), MT
2 p.m. – Blue #6 vs. Loser Game 17 (Game 36), AT
4 p.m. – Quarterfinal: Blue #3 vs. Winner Game 18 (Game 33), MT
7 p.m. – Quarterfinal: Blue #4 vs. Winner Game 17 (Game 34), MT

Thursday, July 17

8 a.m. – Consolation bracket game, MT
8:30 a.m. – Consolation bracket game, AT
9 a.m. – Consolation bracket game, Field 5
9:30 a.m. – Consolation bracket game, Field 6
10 a.m. – Consolation bracket game, Field 2
10 a.m. – Consolation bracket game, Field 4
10:30 a.m. – Consolation bracket game, Field 1
11 a.m. – Consolation bracket game, MT
11:30 a.m. – Consolation bracket game, AT
12 p.m. – Consolation bracket game, Field 5
12:30 p.m. – Consolation bracket game, Field 6
1 p.m. – Consolation bracket game, Field 2
1 p.m. – Consolation bracket game, Field 4
1:30 p.m. – Consolation bracket game, Field 1
2 p.m. – 37th place game: MT
2:30 p.m. – Consolation bracket game, AT
2:30 p.m. – Consolation bracket game, Field 3
4:30 p.m. – Semifinal: Blue #2 vs. Winner Game 33 (Game 37), Stadium
7:30 p.m. – Semifinal: Blue #1 vs. Winner Game 34 (Game 38), Stadium

Friday, July 18

8 a.m. – Placement game, MT
8:30 a.m. – Placement game, AT
9 a.m. – Placement game, Field 2
9 a.m. – Placement game, Field 6
10 a.m. – Placement game, Field 1
10 a.m. – Placement game, Field 5
11 a.m. – Placement game, MT
11:30 a.m. – Placement game, AT
12:30 p.m. – Placement game, Field 2
12:30 p.m. – Placement game, Field 6
2 p.m. – Placement game, MT
2:30 p.m. – Placement game, AT
5 p.m. – Placement game, MT
5:30 p.m. – Placement game, AT
8 p.m. – Placement game, MT

Saturday, July 19

11 a.m. – 5th place game: Winner Game 35 vs. Winner Game 36, MT
2 p.m. – 3rd place game: Loser Game 37 vs. Loser Game 38, MT
7 p.m. – Championship game: Winner Game 37 vs. Winner Game 38, Stadium
9:30 p.m. – Closing Ceremony, Stadium

—From FIL Scheduling Documents

About the FIL

The Federation of International Lacrosse (FIL) is the international governing body for men’s and women’s lacrosse. The FIL currently has 50 member nations and sanctions five World Championships (women’s and men’s field, women’s and men’s U19 field and men’s indoor.) The FIL is responsible for the governance and integrity of all forms of lacrosse and provides responsive and effective leadership to support the sports’ development throughout the world.

Share "2014 World Championship Schedule Updates" via

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

More in MEN
20 Jul 2015

Public call for applications for Men’s Rules Chair

Public call for applications for Men’s Rules Chair(Toronto, Canada) Terry Harding, Federation of International Lacrosse’s Director of Men’s Lacrosse, is seeking applications for Chairperson of the FIL Rules Committee for Men’s Lacrosse. The attached document provides a complete description of the role and duties of the position, ...

26 Jun 2015

2016 World Youth Tournament

2016 World Youth Tournament(COQUITLAM, BC) The U19 Men’s World Championship organizers are excited to host two Youth Invitational Tournaments to be held in conjunction with the FIL 2016 U19 Men’s World Championships. Coquitlam Town Centre Tournament Categories There are two categories for the youth tournament: ...

26 Feb 2015

English Official Named Top Referee for Men’s World Championship

English Official Named Top Referee for Men’s World Championship(TORONTO, ONTARIO) The Federation of International Lacrosse (FIL) has selected English official Philip Pearson as the Referee-In-Chief (RIC) for the 2018 FIL Men’s Field Lacrosse World Championship, July 12-21, in Manchester, England. “I am really excited at being selected as the ...